آموزش

انواع لباسهای حفاظتی ( قسمت تنه)

انواع لباس های حفاظتی

انواع لباسهای حفاظتی ( قسمت تنه)

کت و روپوشها

این لباسها تا روی زانو و حتی پایین تر را پوشانیده و وظیفه آنها ایجاد یک مانع حفاظتی برای جلوگیری از رسیدن عوامل مخاطره زا به لباسها و پوست کاربران می باشد. این گونه لباسها با توجه به جنس مواد سازنده شان می توانند در برابر نفوذ آب ، اسیدها ، مواد رو غنی، حلالها و همچنین عوامل خطرناک فیزیکی مقاوم باشند.

سرهم ها

اینگونه لباسهای حفاظتی ناحیه تنه ، پاها و بازوان را پوشانیده و بعضی از آنها ممکن است به چکمه یا هود نیز مجهز باشد . استفاده از آنها در بعضی مواقع نظیر فعالیت در اتاقهای تمیز (محل مونتاژ و ساخت قطعات بسیار دقیق و حساس ) نسبت به کتها و روپوش ها می باشد

پیش بندها

لباسهایی هستند که قسمت جلویی بدن را از بالای سینه تا زیر زانوها می پوشانند . این تجهیزات ممکن است برای حفاظت در برابر مواد مخاطره زا، فلزات مذاب ، موادروغنی ، گریسها یا سایر مواد بکار روند.

لباس های کامل

هنگام کار با مواد خطرناک که خطرات آنها از نوع حاد و شدید و یا مزمن خطرناک(نظیر سرطانزا) از لباسهای کامل و یکپارچه استفاده می شود که با ایجاد یک محیط کوچک و سالم عملاً فرد را از محیط مجاورش جدا می سازد.

از آنجایی که وظیفه اینگونه لباسها ایجاد یک مانع کامل و سراسری بین خطر وکاربر است؛ یکپارچگی و بدون درز و شکاف بودن آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

تأمین هوای مورد نیاز برای تنفس فرد و تهویه هوای بازدمی به همراه کنترل درجه حرارت و رطوبت درون لباس نیز امری اساسی است. یکی از انواع لب اسهای کامل، نوع مورد استفاده در محیط های با آلودگی مواد رادیواکتیو است.

لباسهای حفاظتی آتش نشانان

اینگونه لباسها توسط افرادی نظیر آتش نشانان، کارگران صنایع فولاد و ریخته گری و افراد مشابه استفاده میشود. افرادی که کار آنها ورود به منطقه درحال آتش سوزی و یا فعالیت در مجاورت آ تش را ایجاد می کند. لباسهای یاد شده قادرند از طریق انعکاس امواج حرارتی تابشی به همراه ایجاد یک مانع حرارتی از رسیدن گرمای تابشی بیش از حد به کاربر جلوگیری کنند. لباسهای مقاوم در برابر حریق به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

الف لباسهای مورد استفاده جهت کار در مجاورت آتش
ب لباسهای مورد استفاده جهت ورود به منطقه آتش گرفته

 

با وجود اینکه جنس اینگونه لباسها از مواد غیرقابل اشتعال و یا مقاوم در برابر سوختن بوده و برای انعکاس انرژی تشعشعی و همچنین کاهش نرخ انتقال حرارت با یک لایه آلومین ومی پوشانده شده اند، ولی مدت استفاده از آنها محدود می باشد.
یکی از مهمترین نکات قابل ذکر در هنگام استفاده از لباس های کامل و یکپارچه، بحث سرد کردن می باشد. زیرا در صورتی که درهنگام کار حرارت ناشی از متابولیسم دفع شد، درجه حرارت بدن بالا می رود و بدون شک مشکل دفع حرارت در هنگام استفاده از لباسهای حفاظت فردی کامل چند برابر می شود.

بطور کلی درمواردی که دوره استفاده از یک لباس کامل بیش از 15 تا 20 دقیقه باشد، سرد کردن آن امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. فرآیند خنک سازی را می توان از طریق هدایت هوای قابل تنفس با درجه حرارت پایین به درون لباس انجام داد .

امروزه لباسهای کامل مجهز به خنک کننده های خودکار با سیستم تهویه مطبوع ساخته شده است که از طریق یکسری لوله های باریک هوای سرد را در ناحیه تنه، پا و دست به جریان در می آورد. از آنجایی که بخش اعظم خون در ناحیه سر و مغز جریان دارد؛ ثابت شده است که می توان تنها با خنک نگهداشتن ناحیه سر بخش زیادی از گرمای تولید شده در بدن را منتقل کرد. در همین راستا امروزه هلمت های مجهز به سیستم خنک کنندگی با هوا و آب طراحی و ساخته شده است.

بارانی ها

بارانی ها نوع دیگری از لباسهای حفاظت ی محسوب می شوند که وظیفه آنها محافظت افرادی است که در محوطه روباز فعالیت کرده و در معرض برف و باران قرار دارند. یا حتی درون کارگاهها در مواجهه با افشانه های آب و یا رطوبت بالا می باشند.

لباسهای با قابلیت دید بالا

اینگونه لباسها بصورت ژاکت، بلوز و شلوار و حتی بازوبند با رنگ نارنجی براق و از جنس های مختلف ساخته شده و امکان رویت افراد را در هنگام شب افزایش می دهند. لباس های یاد شده توسط رفتگران ، مأموران پلیس ، راهداری وغیره مورد استفاده قرار می گیرد.

لباسهای نجات غریق

آنها توسط افرادی استفاده می شود که در مجاورت و یا بر روی آبهای عمیق فعالیت کرده و امکان سقوط به آب و غرق شدن آنها وجود دارد. این لباسها به شکل های مختلف نظیر ژاکت و کمربند طراحی ساخته می شوند.

لباسهای حفاظتی مقاوم در برابر سوراخ شدن و بریدگی

اینگونه لباسهای حفاظتی که ازجنس فیبرهای مصنوعی مقاوم در برابر بریدگی و یا رشته های فلزی بافته شده ساخته می شوند توسط نیروهای نظامی ، پلیس ، نیروهای امنیتی، تخریب کنندگان مین و بمب و غیره مورد استفاده قرار می گیرد و مقاومت بالایی در برابر نفوذ قطعات پرّان و پرتاب شده از خود نشان می دهند.

 

لباس عملیاتی دو تکه روزنباور فایر مکس دو