تجهیزات آتش نشانی یکی از زیر مجموعه های تجهیزات ایمنی است که برای خاموش کردن آتش یا همان اطفاء حریق مورد استفاده قرار میگیرد. هر چند وجود تجهیزات آتش نشانی در خیلی از مکان ها ضروری است اما کثر این تجهیزات در مراکز آتش نشانی برای کمک و یاری رساندن به شهروندان قرار گرفته است.

معرفی تجهیزات آتش نشانی

فوم آتش نشانی

فوم آتش نشانی یا همان کف آتش نشانی ماده ای است که مانع تماس مستقیم مواد سوختی با اکسیژن هوا محیط شده و باعث از بین رفتن آتش می شود. یکی از ویژگی های مهم فوم آتش نشانی این است که مساحت بیشتری را در در میگیرد و باعث می شود حریق در زمان کوتاهی خاموش شود. فوم آتش نشانی را ابتدا توسط مهندس و شیمیدان فرانسوی به نام الکساندر لوراند در تاریخ ۱۹۰۲ میلادی ساخته شد.

ست عملیاتی آتش نشانی

غالبا در آتش سوزی های کوچک، خودمان از آب برای خاموش کردن آتش استفاده میکنیم، اما در آتش سوزی های گسترده در ابتدا باید از نیروهای آموزش دیده در این حوزه استفاده کنیم. حال این افراد برای خاموش کردن آتش و کمک به افراد گرفتار در دود و آتش از تجهیزات آتش نشانی مخصوصی استفاده می کنند که ست عملیاتی آتش نشانی گفته می شود که روز به روز این تجهیزات برای کارایی بیشتر به روزتر می شود.

شیلنگ آتش نشانی

یکی دیگر از تجهیزات آتش نشانی شیلنگ آتش نشانی می باشد که برای انتقال آب برای خاموش کردن اتش استفاده می شود شیلنگ های آتش نشانی دارای طول زیادی بوده و کیفیت بالایی نیز دارند از کاربردهای دیگر شیلنگ آتش نشانی تنظیم دبی خروجی آب می باشد با توجه به اینکه دبی خروجی از شیلنگ زیاد بوده باید همیشه بعد از هر عملیات مورد عیب یابی قرار گیرد.

اتصالات آتش نشانی

به قطعات و مجموعه ای از تجهیزات جانبی در حوزه آتش نشانی، اتصالات آتش نشانی گفته می شود و برای اتصال ۲ قسمت از سیستم انتقال آب، برای اطفاء حریق در انواع آتش سوزی ها استفاده می شود. اتصالات نیز مانند همه تجهیزات آتش نشانی باید از کیفیت بالایی در ساخت داشته باشند تا عملکرد بهتری در عملیات از خودشان نشان دهند.

پمپ های آتش نشانی

پمپ های آتش نشانی اغلب از نوع پمپ های گریز از مرکز می باشد که برای رساندن آب به محل وقوع حریق کارایی دارند به همین دلیل باید دبی بالا در فشار حدودا ۸ الی ۱۲ بار راتامین بکند و این پمپ ها چون همیشه تحت فشار بالایی کار میکنند برای ساختشان از آلیاژ فلز برنج بهره میگیرند.

تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک

تجهیزات هیدرولیک  بخشی از تجهیزات آتش نشانی است که وابسته به وجود آب و یا روغن می باشند و برای انتقال و تبدیل انرژی در مراکز آتش نشانی مورد استفاده قرار میگیرد. دستگاه های برش هیدرولیکی نمونه ابزاری است که برای برش و یا خم کردن فلزات کاربرد دارند. تجهیزات هیدرولیک پنوماتیک نیز از جمله تجهیزاتی است که با هوا کار میکنند یعنی با فشرده سازی هوا انتقال نیرو را انجام می دهد به عنوان مثال ماشین های آتش نشانی برای انتقال ابزار و افراد به ارتفاع از کمپرسورهایی که به صورت پنوماتیک کار می کنند استفاده می کنند.

ابزارآلات آتش نشانی

به طیف وسیعی از تجهیزات آتش نشانی گفته میشود. ابزارآلات آتش نشانی بسته به نوع ماموریت و آتش سوزی متفاوت بوده و باید از استاندارد های روز دنیا برخوردار باشند و افرادی که میخواهند از این ابزارها استفاده کنند باید دوره های آموزشی در این زمینه را گذرانده باشند. در ادامه به انواع مختلف ابزار آلات اشاره میکنیم: ۱. جعبه های مخصوص آتش نشانی ۲. کپسول های آتش نشانی ۳. شلنگ آتش نشانی ۴. تجهیزات آتش نشانی صنعتی ۵. سایر تجهیزات

فن های تخلیه دود

یکی از خطرات مهم در آتش سوزی در ساختمان ها، خفگی افراد ناشی از کمبود اکسیژن و ازدیاد گازهای سمی بوده و هر چقدر محیط بسته باشد و حجم آتش سوزی بیشتر باشد احتمال خفگی بسیار است. چون اغلب اوقات به دلیل سرعت بالای گسترش آتش امکان تخلیه دود به صورت طبیعی میسر نبوده و باید از فن های تخلیه دود مخصوص استفاده می کنند.

تجهیزات اعلان و اطفا حریق

یک نمونه بارز از موارد حضور اینترنت اشیا در زندگی روزمره میتوان به تجهیزات اعلان و اطفا حریق اشاره کرد. این تجهیزات امروزه نقش بسزایی در کاهش خسارات و تلفات ناشی از آتش سوزی ها دارد، به این صورت که قبل از گسترش آتش، با توجه به افزایش دما و آنالیز هوای محیط، خود اقدامات اولیه از قبیل به صدا در آوردن آژیرخطر، اطلاع رسانی به مراکز آتش نشانی، افزایش رطوبت محیط و… را انجام میدهد و باعث صرفه جویی زمان در امداد رسانی می شود.

کپسول و اسپری خاموش کننده   –   ماشین آلات آتش نشانی – سایر محصولات آتش نشانی