ست عملیات آتش نشانی شامل تمام تجهیزات ایمنی حفاظت فردی از کلاه گرفته تا لباس و کفش ایمنی می باشد. اهداف آتش نشان نجات جان ، اموال و محیط زیست است.گسترش آتش سوزی می تواند به سرعت صورت گیرد و باعث به خطر افتادن جان و مال مردم شود. در این بین یک آتش نشان انسان فدارکاری است که جان خود را در کف دستانش قرار می دهد و به مبارزه با این بلای خانمان سوز می پردازد. البته یک آتش نشان برای این که جلوی گسترش آتش سوزی را بگیرید باید خودش در ابتدا از تجهیزات ایمنی و عملیاتی مناسب استفاده کند. ست عملیاتی آتش نشانی به مجموعه تجهیزات حفاظت شخصی و فردی گفته می شود که می تواند ایمنی یک آتش نشان را تامین کند.

 

نیاز به ست عملیاتی آتش نشانی برای یک آتش نشان

آتش نشانان تمام وقت به حفاظت از مردم در مواقع اضطراری می پردازند. آنها به طیف گسترده ای از  درخواست ها پاسخ می دهند. از جمله آتش سوزی ، آتش سوزی در تصادفات خودرو ، ریختن مواد شیمیایی ، جاری شدن سیل و نجات مردم از هر گونه شرایط سخت و غیر مترقبه از جمله وظایف آتش نشانان به شمار می روند. برای این کار به درستی انجام شود نیاز به تجهیزات و ابزار آلات مناسب است. استفاده از تجهیزات مناسب برای یک آتش نشان ضروری بوده چرا که بدون تجهیزات ایمنی و ابزارآلات مناسب عملاً کاری از دست یک آتش نشان بر نمی آید و خود او دچار مشکل خواهد شد. ست عملیاتی آتش نشانی مجموعه ای کامل از تجهیزات ایمنی است که می تواند به یک آتش نشان کمک کند تا بتواند وظیفه خود را بهتر و به نحو احس انجام دهد.

 

برای این که فاجعه ای رخ ندهد می توان همیشه قبل از بروز آن پیش گیری های لازم را انجام داد. برای جلوگیری از شروع آتش سوزی ، وظایف یک آتش نشان می تواند شامل آموزش عمومی در مورد ایمنی در برابر آتش و انجام بازرسی های مربوط به آتش نشانی ازساختمان ها برای این که آیا افراد ساکن در یک ساختمان اداری یا مسکونی و … ایمنی کافی و آمادگی لازم را در برابر این حادثه دارند یا نه .  ست عملیاتی آتش نشانی تجهیزات حفاظت شخصی را شامل می شود که به منظور محافظت از جان آتش نشانان در برابر صدمات جدی یا بیماری های ناشی از تماس با مواد شیمیایی ، رادیولوژی ، فیزیکی ، الکتریکی ، مکانیکی یا سایر خطرات طراحی شده است.

تجهیزات مرتبط با ست عملیاتی کدامند؟

این  تجهیزات می توانند از  پوشاک گرفته مانند لباس ، چکمه، دستکش ، کلاه و لباس تا دستگاه تنفس  را شامل شوند. این تجهیزات را می توانید از سایت ایمن باش سفارش دهید.  در ادامه  توضیح مختصری در خصوص این  تجهیزات ارائه می دهیم.

چکمه آتش نشانی

چکمه آتش نشانی یکی از تجهیزات ایمنی ضروری برای هر آتش نشانی به حساب می آید و به گونه ای ساخته شده اند که می تواند در شدید ترین شرایط ایمنی لازم را برای پاهای یک آتش نشان فراهم آورد. همان طور که می دانید در یک عملیات آتش نشانی شدت گرما بسیار زیاد است بنابر این این چکمه های دارای ویژگی هایی هستند که می توانند در مقابل گرما مقاوم بوده و نحوه استفاده از آن ها نیز راحت باشد.

دستکش آتش نشانی

از دیگر تجهیزات ایمنی ضروری و مهم برای یک آتش نشان، دستکش آتش نشانی می باشد این دستکش ها به گونه ای هستند که می توانند ایمنی لازم را برای دستان آتش نشان در هنگام کار کردن با عوامل خطرناک فراهم آورد. آتش نشانان باید اطمینان حاصل کنند که در هر زمان که در معرض گرمای بیش از حد قرار دارند ، از دستان خود در برابر صدمه محافظت می کنند. دست ها تنها قسمت های بدن هستند که در طی چنین فعالیت های سخت و خطرناک، آسیب پذیر تر هستند  دستکش ها که جزوی از تجهیزات ست عملیاتی آتش نشانی به شمار می روند قادر هستند این کار را انجام دهند. مطمئناً این دستکش ها ضد آتش و عایق الکتریکی بوده و بهتر است دستکش های با کیفیت و استاندارد برای کارهای عملیاتی استفاده شود.

کلاه آتش نشانی

از دیگر تجهیزات ست عملیاتی آتش نشانی کلاه آتش نشانی است که برای هر آتش نشان لازم و ضروری است. به طور کلی ، کلاه ایمنی آتش نشانی از تجهیزات ایمنی مناسب برای کلیه آتش نشانان است و استفاده از آن نیز برای هر آتش نشان بسیار حیاتی است. با بهره گیری از کلاه ایمنی با کیفیت بالا و مقاومت خوب در برابر ضربه ، سر آتش نشانان از افتادن اشیاء و ضربه خوردن در امان می ماند. ضمناً ویزور یا طلق جلوی کلاه ایمنی باعث خواهد شد  که گرما و جرقه های آتش نتوانند به چشم آتش نشانان آسیب برسانند. هنگام خرید کلاه ایمنی آتش نشانی ، باید مقاومت دمایی آن و کیفیت محافظ صورت را در نظر بگیرید. محصولاتی که  ما  در سایت ایمن باش ارائه می دهیم جزو بهترین محصولات و تجهیزات ایمنی به حساب می آیند و می توانند حداکثر ایمنی را فراهم آورند.

لباس آلومینیومی آتش نشانی

این لباس ها که جزو ست عملیاتی آتش نشانی به شمار می روند قادر هستند در دمای بالا و گرمای شدید توسط آتش نشانان پوشیده شده و عملیات نجات توسط آن ها انجام شود. لباس آلومینیومی آتش نشانی به صورت پنج تکه بوده و از اورکت ، کلاه خود ، شلوار ،پوشش کامل کفش و دستکش های پنج انگشتی با ساق بلند تشکیل شده است. جنس لایه خارجی آن از فایبر گلاس نسوز بوده و از بازتاب کننده گرمایی از جنس آلومینیوم برخوردار می باشد. و لایه داخلی این گونه لباس ها نیز از موادی ساخته شده اند که می توانند در برابر گرما و انتقال حرارت مقامت بسیار بالایی داشته باشند.

لباس عملیاتی آتش نشانی

لباس عملیاتی آتش نشانی از جمله تجهیزات مهم و ضروری در ست عملیاتی آتش نشانی به شمار می رود.  همان طور که می دانید آتش نشانان در هنگام عملیات های مختلف آتش نشانی ، در معرض دودهای سمی ، اشیاء تیز ، زمین ناهموار ، سطوح لغزنده ، مایعات بیولوژیکی ، مواد شیمیایی ریخته شده و خطر برق گرفتگی قرار دارند. به همین دلیل لباس های آتش نشانی، باید بهترین حفاظت ممکن را برای آتش نشانان ما فراهم آورند. ست عملیاتی آتش نشانی ، به عنوان تجهیزات محافظ شخصی (PPE) شناخته می شوند.