امداد و نجات و کمک‌های اولیه نقش زیادی در زنده ماندن یا نماندن فرد مصدوم و حادثه دیده دارد. وقتی شخصی دچار حادثه ناگوار می‌شود فردی که به کمک‌های اولیه آشنایی دارد می‌تواند نقش مؤثری در ادامه زندگی شخص آسیب‌دیده داشته باشد. چرا که معمولاً مدت زمانی که طول می‌کشد تا اورژانس به محل حادثه برسد و یا فرد را به نزدیک‌ترین بیمارستان یا مراکز درمانی برساند ممکن است دیر شود. پس، اگر کسی با مهارت‌های امداد و نجات آشنایی داشته باشد می‌تواند از مرگ شخص مصدوم و بدتر شدن شرایط جلوگیری کند درست است که مراقبت‌های پزشکی امر بسیار مهمی است و کمک‌های اولیه نمی‌تواند جایگزینی برای این مراقبت‌ها باشد. اما می‌تواند تا حدودی در کنترل شرایط و کمک به شخص مصدوم مثمر ثمر واقع شود پس بهتر است که هر فردی کمک‌های اولیه را فرا گیرد تا بتواند در شرایط و موقعیت‌هایی که لازم باشد این مهارت‌ها را به کار بندد.

البته قابل ذکر است برخی از افراد ممکن است امداد و نجات و کمک‌های اولیه را به خوبی ندانند که در این صورت امکان دارد اعمالی را انجام دهند که منجر به بدتر شدن شرایط شده و وضعیت فرد مصدوم را وخیم‌تر کند اما کسی که با این اقدامات و مراقبت‌های فوری آشنایی کاملی دارد می‌تواند در نجات فرد از مرگ تا حدی مثمر ثمر واقع شود.

 

زنده یاب  – برانکارد  – سه پایه نجات – مانکن و امداد و نجات  – سایر تجهیزات امداد و نجات

 اقدامات امداد و نجات و کمک‌های اولیه به چه منظور انجام می‌شود؟

۱-کم کردن رنج و درد فرد مصدوم.

۲-نجات دادن فرد مصدوم از مرگ یا به عبارتی زنده نگه داشتن شخص مصدوم.

۳-انجام یکسری اقدامات که از پیشرفت صدمات و ضایعات جلوگیری کند.

۴-پیشگیری از وخیم‌تر شدن شرایط یا چند برابر شدن مصدومیت.

 

 چه نکات مهمی در امداد و نجات و کمک‌های اولیه وجود دارد؟

 

در امداد و نجات و کمک‌های اولیه وظیفه اصلی یک امداد گر چیست؟

 

به طور کلی تمام اقداماتی که شخص امدادگر در امداد و نجات و کمک‌های اولیه انجام می‌دهد برای نجات و یا جلوگیری از مرگ مصدوم است. یک امدادگر در ابتدا باید تا حد امکان مانع پیشرفت صدمات شود و یا از شدت یافتن عارضه جلوگیری کند و سپس امکانات درمانی را برای بیمار فراهم کند و یا او را به مکانی مثل بیمارستان و مراکز درمانی برساند تا در آنجا این امکانات درمانی بر روی شخص مصدوم انجام شود و تمامی اقداماتی که برای سلامتی و بهبود وضع مصدوم لازم است اجرا شود.

نکته بسیار مهمی که در مورد امداد و نجات و کمک‌های اولیه وجود دارد ترتیب کارهایی است که باید انجام گیرد مثلاً اینکه چه کاری در ابتدا باید صورت گیرد؟ و چه اقداماتی مهم‌تر می‌باشند؟ همه این موارد را در زیر برایتان فهرست کرده‌ایم:

۱-در صورت لزوم می‌بایست شخص مصدوم را از محوطه‌ای که حادثه در آن رخ داده مثل ریزش کوه ٬آتش سوزی و غیره دور کنیم.

۲- توجه به علائم حیاتی مثل تعداد تنفس فشار خون تعداد نبض و غیره.

۳ -اگر شخص دچار خونریزی شده است باید اقداماتی صورت گیرد که از خونریزی جلوگیری شود.

۴ -توجه به علائم و نشانه‌های مسمومیت و انجام اقداماتی برای رفع این مشکل.

۵ -توجه به شکستگی‌هایی که ممکن است رخ داده باشد که در این صورت باید اقدامات لازم برای شخص مصدوم انجام شود.