نیاز به تجهیزات ایمنی شیمیایی در محیط‌های کاری که شخص در تماس با آلودگی‌های شیمیایی است بسیار ضروری هست. هنگام کار در محیط‌های شیمیایی و تماس با مواد شیمیایی خطرات جبران ناپذیری برای سلامتی کارگران و کارکنان به وجود خواهد آمد. برای مثال اگر بخواهیم به برخی از این صدمات و بیماری‌ها اشاره کنیم باید از سوزش پوست و چشم گرفته تا سرطان، و بیماری‌های تنفسی و آسیب به اندام‌های حیاتی بدن انسان نام ببریم. کار کردن در محیط شیمیایی نیاز به تجهیزات ایمنی شیمیایی را دو چندان می‌کند.

 

آنچه باید مد نظر قرار دهید این است که تنها از طریق تنفس گرد و غبار و ذرات معلق در هوا و بخار گازهای سمی وارد بدن نمی‌شود بلکه بسیاری از آن‌ها از طریق پوست جذب بدن می‌شوند. بنابر این در استفاده از تجهیزات ایمنی شیمیایی باید پوشیدن لباس کار مناسب که سرتاسر بدن را کاملاً بپوشاند را حتماً در درجه اول اهمیت قرار بدهیم.

 

تجهیزات ایمنی شیمیایی شامل چه مواردی است؟

 

استفاده از تجهیزات ایمنی شیمیایی معمولاً راه حل آخر است. در ابتدا باید با استفاده از کنترل‌های مهندسی، اداری و ایزوله کردن و بر طرف کردن عوامل شیمیایی تا حد امکان محیط کار را به یک محیط امن از نظر آلودگی شیمیایی تبدیل نمود. این کار جزو وظایف کارفرما است. حتی تولید کنندگان مواد شیمیایی باید استانداردها را در زمینه تولید محصول رعایت کنند. تجهیزات ایمنی شیمیایی شامل لباس، کفش، کلاه، دستکش، عینک مخصوص کار در محیط‌های شیمیایی، دستگاه تنفس، پیش بند و محافظ صورت می‌شود. نکته‌ای که باید در زمان استفاده از تجهیزات ایمنی شیمیایی رعایت شود این است که این تجهیزات باید از نظر اندازه و فرم مناسب باشند و بتوانند کارگران و یا کارکنان به آسانی از آن‌ها استفاده نمایند.

 

لباس ضد اسید – چکمه ضد اسید – دستکش ضد اسید – لباس ضد گاز

علائم بیماری‌های ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی شیمیایی

در صورتی که محیط کار به مواد شیمیایی از هر نوعی شامل جامد، مایع و یا گاز آلوده باشد باید در نظر داشت که بیماری‌های مختلفی ممکن است سراغ فردی که در این محیط‌ها کار می‌کند بیاید این بیماری‌ها با علائمی همراه هستند که در ادامه به برخی از موارد مهم آن اشاره می‌کنیم. این علائم شامل علائم کوتاه مدت و بلند مدت می‌شوند.

علائم کوتاه مدت عدم استفاده از تجهیزات ایمنی شیمیایی

علائم کوتاه مدتی که در صورت استفاده نکردن از تجهیزات ایمنی شیمیایی یا استفاده نادرست از این تجهیزات ممکن است گریبان گیر کارکنان شوند معمولاً یک شبه بروز نمی‌کنند و احتمال دارد حتی ده‌ها سال طول بکشد تا علائمش آشکار شود. برخی از این علائم شامل تحرک بینی و گلو، سردرد، بی نظمی و سردرگمی، سرگیجه می‌شود. حتی ممکن است فرد در تماس با مواد آلوده دچار خارش و سوزش در چشم‌هایش شود. از دیگر علائمی که ممکن است ظاهر شود می‌توان به تاول زدن، خشک شدن پوست و همچنین خارش و بثورات و قرمزی پوست اشاره کرد. بنابر این نه تنها باید از تجهیزات ایمنی استفاده شود بلکه این تجهیزات ایمنی شیمیایی باید استانداردهای لازم را داشته باشند تا جلوی این عوارض را بگیرند.

علائم طولانی مدت عدم استفاده از تجهیزات ایمنی شیمیایی

از عوارض قرار گرفتن طولانی مدت در معرض عوامل شیمیایی و استفاده نکردن از تجهیزات ایمنی شیمیایی مناسب می‌توان به آسیب رسیدن سیستم ایمنی و عصبی اشاره نمود. حتی این عوارض می‌تواند در بخش حادترش شامل آسیب رسیدن به ارگان‌های حیاتی بدن و اختلال در عملکرد تولید مثل و حتی سرطان شود. برای نمونه کسانی که با آزبست و یا گرد و غبار چوب و فرمالئید در تماس هستند در صورتی که از تجهیزات ایمنی شیمیایی مناسب استفاده نکنند احتمال این که به بیماری سرطان مبتلا شوند بسیار زیاد است.

همچنین تأثیرات منفی که استفاده نکردن طولانی مدت از تجهیزات ایمنی شیمیایی دارد می‌تواند گریبان گیر شنوایی نیز شود. کسانی که با انواع مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها، مواد شوینده، رقیق کننده‌ها، اگزوز موتور و چسب‌ها در تماس هستند ممکن است که به عصب شنوایی و یا گوش داخلی آن‌ها آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری وارد شود. از علائم آن می‌توان به کاهش شنوایی، سرگیجه، وزوز گوش و سرگیجه اشاره نمود.