استفاده از تجهیزات حفاظت تنفسی در محیط کار می‌تواند از خطرات قابل توجهی که ذرات جامد و مایع، از جمله نانو ذرات، یعنی گرد و غبار، دود، مایع، الیاف، ذرات رادیواکتیو و همچنین بخارات، گازها می‌توانند برای سلامتی انسان ایجاد کنند جلوگیری کنند. این ذرات معلق در هوا در موارد شدید ممکن است منجر به مرگ افراد شوند.

 

علاوه بر این، فعالیت‌های کاری ممکن است در فضاهای بسته یا محیط‌های آلوده‌ای انجام شود که کارگران در حال تنفس هستند. خوشبختانه قوانین بهداشت و ایمنی شغلی برای محافظت از سلامتی، ایمنی و رفاه مستلزم پیشگیری از قرار گرفتن کارمندان و یا کارگران در معرض مواد خطرناک در محل کار وجود دارد. بر اساس این قوانین کارفرمایان باید ارزیابی‌های لازم را در این خصوص انجام داده و با انجام اقدامات مناسب نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنند.

 

فیلتر و کارتریچ  –   کمپرسور هوای تنفسی  

معرفی ابزار تجهیزات حفاظت تنفسی

اقدامات قبل از استفاده از تجهیزات حفاظت تنفسی

استفاده از تجهیزات حفاظت تنفسی اولین روش برای حفظ سلامتی کارگران و کارمندان در محیط‌های آلوده نیست. وجود مواد مضر در محیط کاری تأثیر زیادی در به خطر انداختن سلامتی کارگران و افرادی که در چنین محیط‌هایی مشغول کار هستند دارد. برای مواجهه با این مشکل روش‌های دیگری هم وجود دارد که معمولاً استفاده از تجهیزات حفاظت تنفسی آخرین مرحله و آخرین روشی است که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. به طور مثال اگر بخواهیم روش‌های کنترل وضعیت پیش آمده را شرح دهیم به صورت زیر است: حذف کردن عامل خطرناک، جایگزین کردن، کنترل مهندس،٬کنترل اداری و در آخر حفاظت شخصی.

افراد مسئول یا همان کارفرما معمولاً به هنگام مواجه شدن با خطر در ابتدا تمام سعی خود را می‌کنند تا عامل خطرناک را از محیط اطراف پاک کند یا به عبارتی حذف کند بعد از اینکه اقدامات کنترل شده به اتمام می‌رسد RPE باید به صورت عملی صورت گیرد.

هنگامی که فعالیت‌های پیشگیری مانند حفاظت جمعی، به عنوان مثال حذف یا جایگزینی مواد خطرناک یا تغییر روند، کنترل‌های مهندسی (نظارت بر فضای کار، اصلاح کار، تغییر تجهیزات، کنترل‌های اداری) در دسترس نیست یا عملی نیست، بهتر است از تجهیزات حفاظت تنفسی استفاده شود.

 در منبع آلودگی باید همیشه اقدامات محافظت مستقیم به منظور محافظت از همه افراد در محیط کار ترجیح داده شود، باید در نظر گرفت که اگر اقدامات کنترل کننده اعمال شده در منبع کارآمد نباشد یا ناکافی باشد یا امکان پذیر نباشد، ممکن است نیاز به تجهیزات حفاظت تنفسی مناسب باشد. نمونه‌ای از فعالیت‌های خطرناک که نیاز به استفاده از تجهیزات حفاظت تنفسی را طلب می‌کند برای مثال در هنگام تمیز کردن مخزن، و یا حذف لجن، به دلیل این که احتمال آزاد شدن ناگهانی مواد شیمیایی بسیار غلیظ و همچنین گازهای سمی وجود دارد می‌باشد.

همان‌طور که کمی قبل‌تر اشاره کردیم روش حفاظت شخصی در آخرین مرحله انجام می‌شود اما دلیل این امر چیست در پاسخ به این سؤال باید بگویم که در واقع اگر این عمل در ابتدا صورت گیرد کارگران احساس خطر نمی‌کنند و فکر می‌کنند که مطلقاً در امنیت کامل هستند و در این حالت امکان دارد که کارهای خطرناکی را انجام دهد و باعث می‌شود که در استفاده از تجهیزات حفاظت تنفسی بی تفاوت بوده و با این مواد خطرناک در تماس مستقیم باشند که این موضوع برای سلامتی و ایمنی آن‌ها بسیار خطرناک است.

انواع تجهیزات حفاظت تنفسی کدام اند؟

در حالت کلی در محل کار دو مدل از تجهیزات حفاظت تنفسی استفاده می‌شود که این مدل ها  به شرح زیر می‌باشند:

 سیستم‌های دستگاه تنفسی

سیستم‌های دستگاه تنفسی دارای مدل‌های مختلفی است که می‌توان به خطوط هوایی و شیلنگ هوای تازه و غیره اشاره کرد.

سیستم‌های تنفسی هوا از دو بخش دستگاه تهویه هوا و دستگاه تنفس با فشار مثبت تشکیل شده‌اند. یکی از ویژگی‌های اساسی این دستگاه این است که فشار هوا در خارج دستگاه نسبت به داخل دستگاه کمتر است. بر اساس یک قاعده و قانون کلی برای قرارگیری در معرض خطر از دستگاهای فشار مثبت به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود.

 سیستم‌های فیلتر کردن: دستگاه فیلتر مدل‌های مختلفی را شامل می‌شود که در زیر برایتان فهرست کرده‌ایم:

ساختار یک دستگاه فشار منفی به صورتی است که به وسیله یک دریچه استنشاقی، یک یا چند فیلتر تصفیه کننده هوا به یک حفره کوچک وصل می‌شود و وقتی عمل استنشاق هوا صورت می‌گیرد یک فشار منفی نسبت به هوای محیط خارجی ایجاد می‌شود که عمل تصفیه هوای آلوده محیط را انجام می‌دهد و این دستگاه بیشتر در هوای محیط کار برای از بین بردن آلاینده‌های تنفسی در محیط کاری کاربرد گسترده‌ای دارد.

چگونگی انتخاب تجهیزات تنفسی مناسب

انتخاب تجهیزات تنفسی که درست و مناسب باشند کار بسیار سخت و با اهمیتی از که بسیار می‌بایست مورد توجه قرار گیرد چرا که در غیر این صورت برای سلامتی و امنیت کارگران مجموعه ممکن است خطرناک باشد پس فرد مسئول یا کارفرما وظیفه دارد افرادی درستکار و ماه را برای تهیه کردن این تجهیزات انتخاب کند و افرادی که مسئول خرید این تجهیزات تنفسی می‌شوند باید دارای تخصص باشند تا بتوانند تجهیزات تنفسی ایمن و سالمی را تهیه کنند و عملاً خرید مناسبی را انجام دهند که این خرید از لحاظ قیمت کیفیت و ایمنی باید به درستی انجام شود چرا که ایمنی این تجهیزات ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با سلامت و زندگی کارگران مجموعه‌ای که در آن کار می‌کنند دارد که مسئله بسیار مهمی است پس شخص کارفرما در انتخاب فرد مسئول خرید این تجهیزات باید نهایت دقت را داشته باشد.

۱-برای انتخاب کردن تجهیزات حفاظت تنفسی که سالم و مناسب باشند دستورالعمل‌های وجود دارد که لازم است رعایت گردد.

۲-در محیط کار خطرات تنفسی بسیاری وجود دارد که لازم است شناخت کامل از این خطرات داشته باشیم و به صورت کاملاً تخصصی باید مورد بررسی قرار گیرد.

۳-نظارت پزشکی کارکنان البته این مورد در صورتی که لازم شد حتماً باید انجام شود.

۴- حفاظت و نگهداری و بررسی تجهیزات حفاظت تنفسی.

۵-آموزش به کارگران مجموعه در مورد شناختن خطرهایی که در محیط کارشان وجود دارد و آموزش مراقبت‌های صحیح و مناسب و اینکه چه زمانی لازم است از تجهیزات حفاظت تنفسی استفاده کنند.

۶-استفاده کردن از روش‌هایی مانند کنترل‌های مهندسی و شیوه‌های کاری از قبل طراحی شده، برای اینکه کارکنان کمتر در معرض خطر و هوای آلوده قرار گیرند.