روش‌های مقابله با انواع خوردگی

 

در ابتدا قبل از این که به روش‌های مقابله با انواع خوردگی بپردازیم خوب است که یک تعریف کلی از خوردگی بیان کنیم. در تعریف خوردگی باید بگوییم که خوردگی زمانی به وجود می‌آید که یک فلز در تماس با مواد اکسید کننده خاصیت اولیه خود را از دست می‌دهد و در ترکیب با مواد اکسید کننده دچار یک نوع واکنش شیمیایی می‌شود که در اصطلاح به آن زنگ زدگی یا خوردگی آهن می گویند. قبل از این که با روش‌های مقابله با انواع خوردگی آشنا شویم باید برسی کنیم که یک خوردگی به وجود آمده از چه نوعی است. باید بررسی کنیم که چه عاملی باعث به وجود آمدن این نوع خوردگی شده است و برای رفع آن باید چه اقداماتی را باید انجام داد.

 

اکسس فیتینگ – پراب خوردگی –  ترانسمیتر خوردگی –  کوپن خوردگی

بررسی انواع خوردگی

انواع و اقسام خوردگی و روش‌های مقابله با آن

انواع خوردگی‌هایی که بر روی فلز صورت می‌گیرد دارای انواع و اقسام مختلفی است که در ادامه به بیان مهم‌ترین و رایج‌ترین نوع خوردگی‌ها و روش‌های مقابله با خوردگی در آن نوع خوردگی می‌پردازیم:

خوردگی گالوانیک

در روش خوردگی گالوانیک معمولاً فلزی که بیشترین عامل الکتروشیمیایی است. در این روش چون که فلز در درون یک الکترولیت قرار می‌گیرد در این صورت فلزی که تعداد الکترون بیشتری از دست می‌دهد به اصطلاح دچار خوردگی می‌شود. از روش‌های مقابله با خوردگی گالوانیک این است که بین دو فلز برای جلوگیری از به وجود آمدن این نوع از خوردگی عایق الکتریکی بگذاریم. در این صورت مانع از دست دادن الکترون در فلز شده و جلوی خوردگی گالوانیک فلز را می‌توانیم بگیریم. از دیگر عواملی که در خوردگی نوع گالوانیک تأثیر زیادی دارد اختلاف پتانسیل بین دو فلز است که بیشتر بودن این اختلاف پتانسیل باعث زنگ زدگی بیشتر و سریع‌تر می‌گردد. از رایج‌ترین این نوع خوردگی‌ها در لوله‌هایی آب ساختمان اتفاق می‌افتد.

خوردگی حفره‌ای

وقتی که آب بر روی سطح فلز به حال خود رها شود و جریان نداشته باشد به مرور شاهد خوردگی حفره‌ای بر روی فلز خواهیم بود. این نوع خوردگی می‌تواند به صورت عمقی صورت گیرد و باعث نشتی در لوله‌های آب و… شود. از روش‌های مقابله با خوردگی نوع حفره‌ای این است که باید کاری کنیم که آب بر روی سطح فلز باقی نماند.

خوردگی یکنواخت

این نوع خوردگی بر روی فلز سبب می‌شود که آن فلز در سطح خوردگی دچار اعوجاج و شکستگی شود و معمولاً به گونه‌ای اتفاق می‌افتد که لایه لایه روی فلز نازک‌تر می‌شود. منشأ این نوع خوردگی می‌تواند الکتروشیمیایی یا شیمیایی باشد. خوردگی یکنواخت بیشتر به صورت طبیعی ایجاد می‌شود. این نوع خوردگی سبب می‌شود که سازه و فلز نتوانند نقش مقاومتی خود را به خوبی ایفا کنند. یکی از روش‌های مقابله با خوردگی یکنواخت این است که فلز مورد نظر را بهتر است با پوششی بر رویان در مقابل این خوردگی حفظ کنیم که ساده‌ترین و متداول‌ترین روش استفاده از رنگ روغن و رنگ آمیزی سطح فلز به صورت چند لایه (سه لایه) و یا حفاظت کاتدی از فلز مربوطه هست.

خوردگی سایشی

خوردگی‌های سایشی بیشتر در موتورهای آب و موتورهای جت، پروانه کشتی، لوله‌های آب و توربین‌ها اتفاق می‌افتد. علت اصلی این نوع از خوردگی در محیط‌هایی که جریان سیال در آن‌ها وجود دارد سایش مکانیکی است. از روش‌های مقابله با خوردگی نوع سایشی این است که می‌توان از پوشش‌های مقاوم بر روی فلزات بهره برد و همچنین با کاهش سرعت حرکت سیال می‌تواند جلوی پیشرفت این نوع از فرسایش و خوردگی را گرفت. همچنین در طراحی لوله می‌توان در بخش زانوها زاویه را کمی ملایم‌تر تند کرد تا افزایش فشار آب و برخورد آن به قسمت زانویی باعث ایجاد این نوع از خوردگی نشود.

خوردگی شیاری

از جمله روش‌های مقابله با خوردگی شیاری این است که از ساکن شدن مایع بر روی فلز جلوگیری کنیم. معمولاً این خوردگی در میان درزها و شیارهای اتصالات و همچنین ترک‌های ریز و پرچ‌ها و پیچ‌ها به سبب جمع شدن مایعات به وجود می‌آید. همچنین از دیگر روش‌های مقابله با خوردگی شیاری این است که از روش جوش کاری و پرس کاری به جای پیچ و پرچ استفاده نماییم.