استفاده از تجهیزات کار در ارتفاع برای مشاغلی که نیاز است شخص در ارتفاع بالای ۲ متر کار کند لازم و ضروری است. اگر شغل شما به گونه‌ای است که مجبور هستید و در ارتفاع کار کنید اولین چیزی را که باید بر روی آن سرمایه گذاری کنید ایمنی کار در ارتفاع است. بنابراین باید توجه داشته باشید که استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب می‌تواند خطرات ناشی از حادثه احتمالی در کار را به حداقل برساند شما می‌توانید برای جلوگیری از سقوط از بهترین وسایل حفاظتی استفاده کنید.

 

برای این که بتوان از خطرات ناشی از کار در ارتفاع در امان بود باید نه تنها از وسایل استاندارد در هنگام کار در این شرایط استفاده کنیم بلکه با اصول صحیح استفاده از تجهیزات کار در ارتفاع آشنا بوده و آموزش‌های لازم را در این خصوص دیده باشیم.

 

طبق آئین نامه قانون کار به کارهایی که در ارتفاع بالاتر از ۲ متر انجام می‌گیرد کار در ارتفاع می گویند و لازم است که فرد کارگر از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده نماید. از جمله کارهایی که کار در ارتفاع به صورت رومزه صورت می‌گیرد کارهای مربوط به تعمیرات و نگهداری ساختمان است. حوادث و پیامدهای بدی که ممکن است به خاطر رعایت نکردن مقررات ایمنی کار در ارتفاع گریبان گیر کارگر و یا کارفرما شود کار فرما را ملزم می‌کند که تجهیزات مناسب برای کار در ارتفاع را در اختیار کارگر قرار دهد.

 

در ادامه به معرفی برخی از پرکاربردترین تجهیزات کار در ارتفاع می‌پردازیم.

 

ابزار توقف سقوط متحرک  –  ابزار حمایت و فرود  – ابزار صعود –  هارنس  – اکسسوری و لوازم یدکی  –  اسلینگ و تسمه  – تکیه گاه ها  – طناب دینامیک –  طناب نیمه استاتیک  –  فال ارستر – قرقره  – کارابین – کلاه کار در ارتفاع – کلنگ و تبر یخ – لنیارد و جاذب انرژی – کرامپون

کمربند ایمنی

کمربند ایمنی یکی از تجهیزات کار در ارتفاع است که کاربرد فراوانی در این زمینه دارد. استفاده از کمربند ایمنی و ابزار توقف سقوط مناسب و استاندارد می‌تواند به کاهش خطرات کار در ارتفاع کمک زیادی کند. در موقع استفاده از کمربند ایمنی باید یک سری نکات را رعایت کنید.

برای مثال ابتدا باید خیلی دقیق به وارسی قسمت‌های مختلف کمربند ایمنی بپردازید تا ببینید که جایی دچار نقص و یا پوسیدگی و فرسایش نباشد. از مهم‌ترین قسمت‌های یک کمربند ایمنی که نیاز است بازدید شود کارابین، سگک، تسمه، طناب، بست ها و … است.

از خوب بسته شدن کمربند بر روی بدن خود به عنوان کسی که قرار است در ارتفاع کار کنید مطمئن شوید. باید کمربند ایمنی را به گونه‌ای بر روی بدن بست که هیچ گونه تاب خوردگی نداشته باشد و بهتر است به اندازه یک کف دست باز بین کمربند و جناغ سینه فاصله باشد. یکی دیگر از نکات مهم در هنگام استفاده از کمربند ایمنی این است که برای کاهش آسیب دیدگی مربوط به قسمت پا و اندام‌های پایین‌تر از کمر بهتر است که کمربند را بین دو ران پا محکم ببندید و از بابت ایمنی این قسمت خیالتان راحت باشد. در هنگام استفاده از کمربند ایمنی به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات کار در ارتفاع باید حواستان باشد که با یک کمربند به هیچ وجه به گریس، روغن و یا رنگ آلوده نباشد

اتصالات تجهیزات کار در ارتفاع

برای این که بتوان از تجهیزات کار در ارتفاع استفاده نمود نیاز است یکسری قطعات به نام اتصالات استفاده کرد. این اتصالات که معمولاً از جنس آلیاژ آلومینیوم نیکل یا فولاد هستند می‌توانند قسمت‌ها و بخش‌های مختلف تجهیزات کار در ارتفاع را به یکدیگر وصل کنند. برای مثال شما برای اینکه بتوانید طناب نجات را به یک هارنس اتصال دهید یا بالاترها را بهار نسبت به اتصال دهید نیاز به این قطعات فلزی به نام اتصالات هستید. مدل‌های جدید این اتصالات و قطعات فلزی به گونه‌ای هستند که دارای قفل ایمنی هستند و خیالتان از بابت باز شدن خود به خودی آن راحت خواهد بود در صورتی که در نمونه‌های قدیمی این امکان وجود نداشت.

استفاده از طناب

طناب را می‌توانیم به عنوان یک ابزار مهم و واجب در تجهیزات کار در ارتفاع بدانیم که به آن طناب نجات نیز می گویند طناب می‌تواند به کمربند ایمنی توسط کارابین و یا لنیارد وصل شود. انواع طنابها در دو نوع طناب نجات افقی و طناب نجات عمودی وجود دارند.

  • طناب نجات افقی

طناب نجات افقی که معمولاً قطر حداقلی آنها ۸ میلیمتر است در مواقعی که قرار است کارگر بر روی سقف یا خرپای سوله‌ها و تراس‌ها و ساختمان‌ها کار کند استفاده می‌شود. برخی از طناب‌های افقی دارای ریل‌های فلزی هستند که اتصال آنها به هارنس و کارابین توسط حلقه گوی فلزی صورت می‌گیرد.

  • طناب نجات عمودی

از طناب نجات عمودی به عنوان یکی دیگر از تجهیزات کار در ارتفاع در زمانی که نیاز است از برج‌های مخابراتی، پل‌های فلزی، فرستنده‌های تلویزیون و برای بالا رفتن ایمن از نردبان استفاده می‌شود.

قلاب قفل شونده (کارابین)

یکی از قطعات و اتصالاتی که بیشترین کاربرد را در اتصال قسمت‌های مختلف تجهیزات کار در ارتفاع دارد قلاب قفل شونده و کارابین است و به شکل قفل خودکار یا پیچی وجود دارد.

حمایل بند کامل بدن (هارنس)

از دیگر تجهیزاتی که با استفاده از آن می‌توان وسایل و تجهیزات مختلف کار در ارتفاع را به یکدیگر متصل کرد. حمایل بند یا هارنس است که از جنس الیاف یا ترکیبات پلیمری مقاوم ساخته شده است. و به گونه‌ای است که انتهای بالای ران تا سطح کتف استفاده کننده را می‌پوشاند.