کالیبراسیون تجهیزات چیست؟

تجهیزات باید در طول عمر خود کالیبره شوند تا در طول کارشان از اندازه گیری های قابل اعتماد و دقیق در پروژه های مختلف اطمینان حاصل شود. اگر این تجهیزات و ابزارها در طول کار، اندازه گیری نادرست را نشان دهند، ناگفته پیداست که می تواند نتیجه نهایی نادرست و گاهی هم زیان بار و خسارت بار را به وجود آورد. مطمئنا کسی دوست ندارد که بعد از انجام پروژه ای در نهایت متوجه شود که تمام زحمات او به خاطر کالیبره و استاندارد نبودن تجهیزات مورد استفاده، بی فایده بوده و انرژی او هدر رفته است.

در شروع مقاله اجازه دهید تا به بررسی یک سوال اساسی بپردزایم و آن این که کالیبراسیون چیست؟ کلمه کالیبراسیون ممکن است در زمینه های مختلف استفاده شود. بنابر این منظور از کالیبراسیون، اندازه گیری فناوری ها و تجهیزات قابل اندازه گیری بر اساس یک مقیاس استاندارد است که توسط شرکت سازنده تنظیم شده اند. وقتی کالیبراسیون انجام می دهید  و دو دستگاه را با یکدیگر مقایسه می کنید، ممکن است متوجه شوید که بین این دو تفاوت زیادی وجود دارد. بنابراین بسیار منطقی است که دستگاه را تحت تست و آزمایش برای اندازه‌گیری درست قرار دهید و آن را کالیبره کنید.

کالیبراسیون گازسنجانجام خدمات کالیبراسیون

هنگام انجام کالیبراسیون، به ابزارهای مختلفی نیاز دارید، اما آنچه در واقع به آن نیاز دارید بستگی به نوع کالیبراسیون دارد؛  به عنوان مثال، می توانید از کالیبراتورهایی با گواهی کالیبراسیون معتبر، دستگاه های استاندارد و سایر موارد دیگر کمک بگیرید. معمولا برای انجام کالیبراسیون به استانداری نیاز است که دقت حداقلی آن به نسبت دستگاه هایی که قرار است مورد آزمایش و کالیبره شدن قرار گیرند ده برابر بیشتر باشد.

بنابر این برای کالیبره کردن تجهیزات و ابزارهای مختلف نیاز به مکانی دارید که بتوانید در آن به بررسی این تجهیزات بپردازید که آیا مطابق با توصیه های سازنده آن ها کار می کنند و دچار عیب و نقصی نشده اند. بخش تست وکالیبراسیون ایمن باش می تواند با استفاده از سیستم ها و دستگاه های پیشرفته و استاندارد و با کیفیت، اندازه گیری و تست تجهیزات شما را مطابق با توصیه های سازنده و استاندارد های آن دستگاه اندازه گیری و کالیبره نماید. عوامل زیادی می توانند باعث شوند که تجهیزات نیاز به کالیبره شدن پیدا کنند. برای مثال عمر آن ها، شرایط محیطی مثل رطوبت، دمای شدید، گرد و غبار و عوامل دیگر. توصیه می شود که هر 6 ماه یا هر سال یک بار دستگاه ها و تجهیزات حساس را تست کرده و از صحت عملکرد آن ها اطمینان حاصل کنید.

گواهی کالیبراسیون چیست؟

یک گواهی کالیبراسیون شامل نتیجه مقایسه و سایر اطلاعات مربوط به کالیبراسیون می باشد، مانند تجهیزات مورد استفاده، شرایط محیطی، امضا کنندگان، تاریخ کالیبراسیون، شماره گواهی، عدم قطعیت کالیبراسیون و غیره که توسط ایمن باش بعد از تست و تنظیمات نهایی برای تجهیزات مورد کالیبراسیون شما صادر می شود. این گواهی به عنوان تاییدیه سالم بودن دستگاه شما و دقیق و درست کار کردن آن با توجه به معیارهای مربوط به اندازه گیری و استاندارد های سازنده است.

قابلیت ردیابی استاندارد مرجع در کالیبراسیون

لازم به ذکر است که استاندارد مرجعی که در کالیبراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد باید قابل‌ردیابی باشد. این قابلیت ردیابی به این معنی است که استاندارد مرجع نیز باید خودش با استفاده از استانداردی حتی سطح بالاتر کالیبره شده باشد. قابلیت ردیابی باید زنجیره ای ناگفته از کالیبراسیون باشد، به طوری که بالاترین سطح کالیبراسیون در یک مرکز ملی کالیبراسیون یا معادل آن انجام شده باشد.

بنابراین، به عنوان مثال، شما می توانید تجهیزات مورد کالیبره را با دستگاه ها مربوطه کالیبره کنید، این نکته مطرح است که این دستگاه ها و سیستم های شما که وظیفه کالیبراسیون را انجام می دهند خودشان باید با استفاده از یک کالیبراسیون مرجع دقیق تر کالیبره شده باشند، یا برای یک کالیبراسیون به یک مرکز ملی کالیبراسیون معتبر فرستاده شود. که این مرکز ملی کالیبراسیون برای مثال می تواند سازمان استاندارد باشد. مراکز کالیبراسیون ملی با استفاده از آزمایشگاه های بین المللی کالیبراسیون یا مقایسه های بین المللی اطمینان حاصل می کنند که قابلیت ردیابی در آن کشور در سطح مناسبی است.

چرا کالیبراسیون تجهیزات مهم است؟

کالیبراسیون در هر جایی که اندازه گیری ها مهم باشد از اهمیت حیاتی برخوردار است. به کاربران و مشاغل این امکان را می دهد تا بتوانند با خیال راحت به نتایج حاصل از نظارت، ثبت و متعاقبا کنترل آنها تکیه کنند. اگر می خواهید تجهیزات شما توسط آزمایشگاه ایمن باش کالیبره شود لطفا با بخش مربوطه در سایت ما تماس بگیرید. به مرور زمان که از تجهیزات خود استفاده می کنید عوامل زیادی مانند افزایش طول عمر، گرد و غبار، عوامل شیمیایی، شوک الکتریکی و … بر روی عملکرد دقیق تجهیزات شما تاثیر می گذارد

در نتیجه نتایجی که حاصل می شود نتایج دقیقی نبوده و ممکن است در نهایت پروژه شما را با خسارت های زیادی روبه رو کند. بنابر این اهمیت کالیبراسیون تجهیزات، بسیار مهم است و این نکته را باید بدانید که کالیبراسیون دقت تجهیزات اندازه گیری را بهبود می بخشد. با استفاده از تجهیزات اندازه گیری دقیق نتیجه انجام کار توسط تجهیزات نیز بهبود خواهند یافت.

کالیبراسیون دستگاهاهمیت کالیبراسیون

برای این که اهمیت کالیبراسیون تجهیزات روشن تر بیان شود مثالی در خصوص کالیبراسیون تجهیزات هشدار و آلارم ها بیان می کنیم. اگر تجهیزات مورد استفاده در این بخش به درستی کالیبره نشده باشند و از اطلاعات قابل اعتماد برای آلارم ها و سیستم های حساس اطمینان حاصل نشود. ممکن است عدم کالیبراسیون یا کالیبراسیون نادرست موجب عملکرد نادرست این تجهیزات ایمنی شده و عامل آسیب، مرگ و حتی فجایع بزرگ زیست محیطی شوند.

بنابر این اگر در حال تحقیق در مورد یک طرح یا محصول خاصی هستید، اندازه گیری های نادرست می تواند یافته های شما را تحریف کند و کاربرد محصول نهایی را به طور چشمگیری تحت تأثیر قرار دهد.

همانطور که بیان کردیم، پیروی از یک برنامه منظم برای کالیبراسیون ابزارهای شما، باعث خواهد شد اطمینان حاصل کنید که تجهیزات شما همیشه با رعایت استانداردهای صنعت و در حداکثر اطمینان و کارایی کار می کنند.

چه زمانی باید تجهیزات خود را کالیبره کنید؟

سوالی که پیش می آید این است که با توجه به هزینه هایی که این کار برای شرکت و صاحب کسب و کار و تجهیزات به وجود می آورد، چند بار در سال باید کالیبراسیون انجام شود؟ در جواب باید بگوییم که هزینه کالیبراسیون را به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید برای اکثر صنایع، استاندارد کالیبراسیون سالانه است. به طور خلاصه، کالیبراسیون در هر جا که اندازه گیری ها دارای اهمیت باشد، مهم است و باید به آن توجه شود. کالیبراسیون تجهیزات این امکان را برای کاربران و مشاغل فراهم می کند تا به نتایجی که از طریق تجهیزات به دست می آورند اطمینان داشته باشند. زمان هایی که تجهیزات اندازه گیری نیاز به کالیبراسیون پیدا می کنند می تواند به شرح زیر باشد.

 • طبق توصیه سازنده
 • بعد از هرگونه شوک مکانیکی یا برقی
 • دوره ای (ماهانه، سه ماهه، سالانه)

هزینه های پنهان و خطرات مرتبط با دستگاه اندازه گیری کالیبره نشده می تواند بسیار بالاتر از هزینه کالیبراسیون باشد. بنابراین، توصیه می شود که ابزارهای اندازه گیری به طور مرتب توسط یک شرکت معتبر کالیبره شوند تا خطاهای مرتبط با اندازه گیری ها در محدوده قابل قبول باشند. شما می توانید برای این کار با ایمن باش تماس بگیرید و کارشناسان ما در شرکت پشتیبانی و مشاوره لازم را در این خصوص خدمت شما ارائه می دهند.

 

خدمات کالیبراسیون

خدمات کالیبراسیون در ایمن باش

فرایند آزمایش کالیبراسیون در آزمایشگاه کالیبراسیون ایمن باش در چندین بخش و بر روی انواع مختلفی از محصولات و ابزارها قابل انجام است. در زیر برخی از رایج ترین ها را نام می بریم.

 • کالیبراسیون فشار
 • کالیبراسیون تجهیزات برقی
 • کالیبراسیون تجهیزات مکانیکی
 • درجه حرارت و کالیبراسیون رطوبت
 • کالیبراسیون تجهیزات ایمنی
 • کالیبراسیون تجهیزات گاز و تست گاز

خدماتی که توسط ایمن باش انجام می گیرد با استفاده از تجهیزات پیشرفته و با استاندارد های روز دنیا مطابقت دارد. ما در مجموعه ایمن باش با اطمینان کامل کوچکترین خطا و انحراف تجهیزات را به صورت استاندارد بررسی کرده و عمل کالیبراسیون را بر روی آن انجام می دهیم و گواهی کالیبره شدن دستگاه را صادر می کنیم.

انواع کالیبراسیون کدام اند؟

روند آزمایش کالیبراسیون می تواند بر روی تعدادی از محصولات و انواع تجهیزات، در چندین بخش انجام شود. در زیر برخی از رایج ترین انواع خدمات کالیبراسیون را برای شما بیان می کنیم.

کالیبراسیون فشار

در این فرآیند کالیبراسیون، فشار گاز و هیدرولیک در طیف گسترده ای اندازه گیری می شود. نمونه هایی از تجهیزات فشار که می توانند برای کالیبراسیون آزمایش شوند عبارتند از:

 • فشار سنج های آنالوگ
 • فشار سنج دیجیتال
 • شاخص های دیجیتال
 • فرستنده ها
 • سایر تجهیزات

کالیبراسیون برقی

این سرویس کالیبراسیون برای اندازه گیری ولتاژ، فرکانس جریان و مقاومت استفاده می شود. کالیبراسیون الکتریکی اغلب باید مطابق با استانداردهای معتبر UKAS باشد. این فرایند همچنین مقاومت و شبیه سازی ترموکوپل را که ابزار دقیق فرآیند را تحت پوشش قرار می دهد، نظارت می کند. نمونه هایی از تجهیزات الکتریکی که می توانند برای کالیبراسیون آزمایش شوند عبارتند از:

 • مولتی متر
 • تایمر شمارنده
 • تست عایق
 • و سایر تجهیزات برقی

کالیبراسیون مکانیکی

به طور کلی، در کالیبراسیون مکانیکی جرم، نیرو، گشتاور و لرزش طی فرایند آزمایش کالیبره می شوند. نمونه هایی از تجهیزات مکانیکی که می توانند برای کالیبراسیون آزمایش شوند عبارتند از:

 • ترازو
 • تراز
 • میکرو متر

 

کالیبراسیون درجه حرارت و رطوبت

کالیبراسیون دما معمولاً در یک محیط کنترل شده صورت می گیرد. تعدادی از تجهیزات مختلف را می توان با استفاده از کالیبراسیون دما از جمله موارد زیر آزمایش کرد.

 • دماسنج
 • دماسنج های عقربه ای
 • ترموکوپل ها
 • دوربین های حرارتی
 • تجهیزات مادون قرمز
 • ایستگاه های هواشناسی

 کالیبراسیون رطوبت معمولاً در یک محیط کنترل شده صورت می گیرد و به طور کلی دامنه 10 تا 98٪ RH را پوشش می دهد.

فرآیندهای کالیبراسیون ذکر شده در بالا، شاید رایج ترین خدمات مربوط به کالیبراسیون تجهیزات و مواد باشد. با این حال، کالیبراسیون در مقیاس بسیار گسترده تر در بسیاری از صنایع استفاده می شود. چند نمونه اضافی از انواع کالیبراسیون عبارتند از:

 • کالیبراسیون جریان آب
 • کالیبراسیون جریان روغن
 • کالیبراسیون سرعت هوا
 • کالیبراسیون جریان هوا

خدمات کالیبراسیون گاز سنج

خدمات کالیبراسیون گاز سنج یک فعالیت مهم برای اطمینان از مطابقت کارکرد تجهیزات و سیستم های شمارنده گازی برای مثال «کنتورهای گاز» یا سیستم های تشخیص گاز با توجه به استاندارد های مشخص شده است. برای اطمینان از صحت سنسورهای تشخیص گاز، هر 6 ماه یکبار خدمات کالیبراسیون گاز باید انجام شود. همچنین بررسی سیستم های هشدار گاز بسیار حیاتی و مهم است چون که این سیستم ها درحالی که درست عمل نکنند، در صورت مواجهه با گاز سمی یا قابل اشتعال، زنگ خطر را به صدا در نخواهند آورد و در نتیجه حوادث و خسارت های جانی و مالی جبران ناپذیری به وجود خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *