آموزش, اخبار, اخبار فروشگاه, مقالات, وبلاگ

معرفی محصولات پتزل

معرفی محصولات ایمن باش

 معرفی کمپانی پتزل (PETZL COMPANY)

کمپانی معروف پتزل در سال 1930 و با اشتیاق مردی به نام فرناند پتزل به غارنوردی و استعداد بی نظیر او در صنعت طراحی ابزار ایمنی نخستین قدم های تأسیس خود را پیمود . فرناند پتزل در ابتدا با طراحی و به وجود آوردن روش هایی خلاقانه جهت صعود و نزول حرکت خود را آغاز و سرانجام در سال 1970 با تولید و ارائه نخستین محصولات خود در کارگاهی در فرانسه برند تجاری PETZL را معرفی نمود . سال ها بعد PETZL به عنوان یک شرکت بین المللی محصولات ایمنی کوهنوردی خود را با بهترین کیفیت و داشتن استانداردهای جهانی در اختیار جهانیان قرار داد .

 

محصولات کمپانی PETZL

 

کرامپون (CRAMPON) پتزل

کرامپون پتزل ابزاری جهت حرکت راحت بدون سر خوردن بر روی سطوحی مانند یخ می باشد ، این وسیله از جنس فلز و دارای تیغه های بلندیست که در قسمت زیرین کفش نصب می شود . تیغه های موجود در کرامپون با ایجاد اصطکاک مانع از سر خوردن فرد خواهد شد . از جمله مهمترین ابزار برای عبور کوهنوردان از یخچال ها ، کوه های پوشیده از برف و دامنه هایی با شیب زیاد داشتن کفش مناسب و تجهیزات همراه آن جهت یک صعود موفق می باشد . کرامپون به عنوان ابزاری برای سرعت بخشیدن به صعود کوهنوردان اولین بار توسط اسکار اکنشین در سال 1908 طراحی و به این نام ، نامگذاری شد . کرامپون متشکل از تسمه هایی است که به وسیله آن به کفش متصل شده و همچنین تیغه هایی با نوک تیز که با فرو رفتن در سطح یخ و برف مانع از سر خوردن کوهنورد می شود .

کرامپون های PETZL با قابلیت بیشترین سطح تحمل فشار در دامنه هایی با شیب های تند و سطوح یخی گزینه ای مناسب جهت کوهنوردان می باشد . از جمله ویژگی های کرامپون PETZL به این موارد می توان اشاره نمود :

 • شاخه های تیز و کاملا مناسب جهت فرو رفتن در یخ
 • شاخه هایی برای تأمین ثبات در زمان فرود
 • شاخه هایی جهت بهینه ساختن ضربه ها در دامنه هایی با شیب تند
 • قابلیت تنظیم نوار اتصال به دو حالت نیمه سخت و یا منعطف جهت هماهنگ شدن با نوع کفش
 • زاویه دار بودن شاخه های جلویی با هدف پشتیبانی بیشتر در زمان وارد کردن ضربه

 

طناب دینامیک پتزل

طناب ها با توجه به کارائی آن ها به دو قسمت طناب های دینامیک پتزل و طناب های استاتیک تقسیم می شوند . طناب های دینامیک یا به عبارتی طناب های سنگنوردی با میزان مشخصی از حالت کشسانی جهت سقوط سنگ نوردان طراحی شده است . میزان کشسانی بودن طناب های دینامیک به نیرویی که بدن فرد در هنگام ضربه جذب نموده و سیستم جذب کننده سقوط بستگی دارد . طناب های دینامیک پتزل (PETZL)  دارای قابلیت هایی نظیر ایجاد تعادل بسیار مناسب بین وزن و عملکرد آن می باشد ، این طناب ها قابلیت استفاده در صخره ها ، مکان های برفی و یخی را داشته و با داشتن طول عمر بالا در هر شرایطی می توان از آن استفاده نمود ، همچنین طناب های دینامیک پتزل با داشتن تکنولوژی خشک نگه داشتن طناب مانع از آسیب دیدن آن در برخورد با آب بوده و علاوه بر این ، این ویژگی سبب افزایش مقاومت این طناب ها در برابر سایش می شود . همچنین علامت گذاری قسمت میانی طناب انجام مانور را برای کاربر آسوده تر می کند .

 

لنیارد (LANYARD) پتزل

لنیارد به ابزاری اطلاق می شود که به منظور نگهداری فرد و ممانعت از سقوط او طراحی شده اند . به عبارت دیگر لنیارد پتزل نوعی اتصال جهت متصل نمودن کاربر به طناب نجات و یا نقطه ای ایمن می باشد . لنیاردها در دو نوع افقی و عمودی به تولید می رسند که هر کدام دارای انواع مختلفی می باشد از جمله :

 • لنیارد جاذب انرژی پتزل : این نوع لنیارد به ابزار asap lock متصل شده و این امکان را برای کاربر فراهم می کند تا با حفظ فاصله مناسب فعالیت خود را آغاز کند همچنین در هنگام سقوط ، با جذب نیروی وارده در اثر سقوط ضربه را جذب خواهد کرد . علاوه بر این دارای محفظه زیپ داری است که از آن محافظت نموده و بازرسی نمودن آن را ممکن می کند .
 • لنیارد رگلاژی پتزل
 • لنیارد دینامیک
 • لنیارد دو شاخه دینامیک
 • لنیارد جاذب انرژی دو شاخه و تک شاخه

 

هارنس (HARNESS) پتزل

هارنس پتزل متشکل از زنجیره ای از تسمه هاست که با ترتیب خاصی به یکدیگر متصل شده اند ، به عبارتی یکی از ابزار حفظ ایمنی شخصی در ارتفاعات می باشد ، وسیله ای استاندارد که با قرار گرفتن اطراف کتف و ران به وسیله ی طناب و قلاب به نقطه ای ایمن متصل می شود . هارنس پتزل دارای تائیدیه CE اروپا و همچنین UIAA اتحادیه جهانی کوهنوردی بوده که جهت کوهنوردی های فنی مورد استفاده می باشد .

 

سیستم فرار پتزل

ابزاری دارای قلاب می باشد که جهت استفاده در شرایط و مکانیست که پیدا کردن نقطه تکیه گاه امکانپذیر نیست . سیستم فرار پتزل متشکل از قلاب تکیه گاه ، سیستم ترمز خودکار ، طنابی با قابلیت مقاومت بالا در مقابل سایش و حرارت و کیسه ای جهت حمل و متصل شدن به هارنس می باشد .

 

اسلینگ پتزل

اسلینگ نوعی تسمه بسیار مستحکم می باشد که به دو سر آن کارابین متصل می شود .  این ابزار از یک سمت درون حفره های ایجاد شده بر دیواره های مصنوعی و یا طبیعی و از سمت دیگر طناب کاربر ، درون آن قرار می گیرد و به این وسیله مانع سقوط کاربر می شود . از مزایای اسلینگ پتزل مقاومت بالای آن در برابر فشار بوده تا جایی که در صورت سقوط قابلیت تحمل چند تن فشار را دارد . اسلینگ پتزل در سایز و ابعاد گوناگون جهت کاربردهای مختلف به تولید می رسد .

 

چراغ پیشانی پتزل

در فضاهایی تاریک مانند غارها انسان ها توانایی دیدن اجسامی که نور را منعکس نمی کنند ندارند و این عدم توانایی ناشی از نوع ساختار چشم انسان می باشد . استفاده از یک چراغ مناسب با این شرایط راه حلی مناسب برای این مشکل به نظر می رسد . از جمله نکات حائز اهمیت در انتخاب چراغ که می تواند آن را از نمونه های دیگر متمایز کند میزان نور تولیدی ، طول عمر چراغ و سهولت در به کار بردن آن می باشد . یکی از انواع چراغ ها ، چراغ پیشانی می باشد که به دلیل قرار گرفتن بر روی سر میزان حجم و وزن آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد . چراغ های پیشانی پتزل با قابلیت های فراوان راحتی و امنیت را به کاربران خود در فعالیت هایی نظیر کوهنوردی و صخره نوردی  ارائه می دهد چراغ پیشانی پتزل با طراحی ساده و عمر بالای باطری و حالت نوردهی وسیع ، اجزایی با کیفیت بالا گزینه ای مناسب جهت استفاده درفضاهای باز می باشد .

 

کارابین پتزل

کارابین نوعی گیره فلزیی و از ضروری ترین تجهیزات کوهنوردیست که عموماً در فعالیت هایی که با طناب در ارتباط است کارائی دارند . کارابین های پتزل در اشکال گوناگون و با کاربردهای متفاوت به تولید می رسند . این گیره های فلزی و سبک در فعالیت هایی مانند صخره نوردی ، غارنوردی ، کوهنوردی و حتی عملیات های نظامی کارائی دارند .

 

تبریخ پتزل

تبر یخ جهت استفاده در دیواره های یخی کاربرد دارد . تبرهای یخ پتزل به آسودگی در انواع سطوح یخی نفوذ کرده و به همان سادگی از داخل سطح بیرون کشیده می شود . طراحی خاص تبرهای یخ پتزل در قسمت دسته ریسک ایجاد خطر در زمان تعویض دست را بشدت کاهش می دهد . دارا بودن دسته ارگونومیک و قابلیت تنظیم طول دسته از مزایای تبرهای یخ پتزل می باشد .

 

چکش پتزل

چکش جهت میخ کوبی در هنگام صعود به کار می رود . از مزایای چکش های پتزل جنس قسمت دستگیره چکش می باشد که احتمال لغزش را بشدت کاهش می دهد . دارای حفره ای بر روی دسته می باشد که جهت اتصال طناب نگهدارنده به کار برده می شود ، همچنین حفره ای در قسمت سر چکش تعبیه شده که به منظور اتصال ابزار میخکش استفاده می شود .

 

برانکارد حمل پتزل

برانکارد جهت حمل مصدوم در حالت افقی و یا عمودی مورد استفاده قرار می گیرد . برانکاردهای حمل پتزل با شرایط گوناگون از جمله زمین های ناهموار سازگار بوده و با داشتن کف پلاستیکی بسیار راحت و بخش متحرک فومی شرایط مناسبی را برای حمل مصدوم فراهم می کند .

 

 • از جمله دیگر تجهیزات تولیدی توسط کمپانی پتزل ابزار صعود ، ابزار فرود و پله رکاب می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *