تجهیزات حفاظت شخصی ، که معمولاً به آن “PPE” گفته می شود ، تجهیزاتی است  است که برای به حداقل رساندن صدمات و بیماری های جدی برای فردی که ممکن است در محل کار دچار آن شود، پوشیده می شود. این آسیب ها و بیماری ها ممکن است ناشی از تماس با مواد شیمیایی ، رادیولوژی ، فیزیکی ، الکتریکی ، مکانیکی یا سایر خطرات محل کار باشد. تجهیزات  محافظ شخصی شامل مواردی مانند دستکش ایمنی ، عینک و گاگل ایمنی و کفش ایمنی ، صدا خفه کن ، کلاه ایمنی ، دستگاه تنفس ، یا  جلیقه و لباس کامل  باشد.

 

کلیه تجهیزات محافظ شخصی باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند  که استفاده از آنها آسان باشد. و باید به روشی تمیز و مطمئن نگهداری شوند. استفاده از آن باید به راحتی صورت گیرد تا کاربران بتوانند نسبت به استفاده از آن ترغیب شوند.  تجهیزات حفاظت شخصی اگر به درستی طراحی و تولید نشوند می توانند سبب شوند استفاده کردن یا نکردن از آن ها چندان تفاوتی نداشته باشد و همین امر باعث شود نپوشیدن آن برای کارگران  با پوشیدنش فرق چندانی نداشته باشد. بنابر این جان کارگر در خطر خواهد افتاد.   کارفرمایان باید طبق قانون کار  تجهیزات حفاظت  شخصی را برای کارگران خود تهیه کرده و از استفاده صحیح آن اطمینان حاصل کنند. کارفرمایان همچنین موظفند به هر کارگر مورد نیاز برای استفاده از تجهیزات محافظ شخصی آموزش دهند تا بدانند:

 

  • چه وقتی لازم است از آن استفاده کنند.
  • استفاده از آن چه ضرورتی دارد.
  • چگونه به طور صحیح آن را بپوشند
  • محدودیت های استفاده از آن ها چیست؟
  • مراقبت و نگهداری از تجهیزات را از کارگران بخواهند.
  •  

توگوشی – روگوشی – طلق محافظ صورت – ماسک

بررسی تجهیزات PPE

تجهیزات حفاظت شخصی ، همانطور که از نام آن پیداست ، شامل وسایلی است که برای محافظت از سلامتی و جلوگیری از وارد آمدن صدمه و تلفات جانی به شخص استفاده کننده می شود. به طور کلی تجهیزات حفاظت شخصی وسایلی هستند که  که توسط کارگران برای جلوگیری از صدمات ، تلفات در  شرایط کاری که  ممکن است برای آن ها خطرات جانی وجود داشته باشد استفاده می شود. بسته به ماهیت خطر انواع مختلفی از تجهیزات حفاظت شخصی توسط کارگران  در هنگام کار استفاده می شود. به عنوان مثال ، در یک کار جوشکاری و یا در عملیات ساخت و ساز ساختمانی  از کلاه ایمنی ، عینک و سایر ابزرا ها و وسالی  به عنوان تجهیزات حفاظت شخصی استفاده می شود. همه این نوع تجهیزات حفاظتی در دسته تجهیزات حفاظت شخصی قرار می گیرد.

هدف استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی چیست؟

تجهیزات حفاظت شخصی مانند  لباس محافظ ، کلاه ایمنی ، عینک یا سایر پوشاک یا تجهیزات برای این منظور طراحی شده اند که  از بدن فردی که در حال کار با مواد خطرناک و یا در شرایط  خطرناک است محافظت کنند.  خطرات ناشی از تجهیزات حفاظتی  شامل مواد فیزیکی ، الکتریکی ، گرما ، مواد شیمیایی ، زیست توده ها و ذرات موجود در هوا می شود . تجهیزات حفاظت شخصی  ممکن است برای اهداف ایمنی و بهداشت شغلی مرتبط با شغل و همچنین برای ورزش و سایر فعالیتهای تفریحی نیز استفاده شود و فقط محدود به شرایط کاری خطرناک نمی شود.  

با استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی و رعایت موازین مربوط به آن  می توان خطرات محیط کار را تا حد زیادی کاهش داد. خطراتی که ممکن است در کیفیت زندگی کارکنان تهدیدی جدی باشند.

طراحی ارگونومیک خوب  تجهیزات حفاظت شخصی می تواند در به حداقل رساندن این خطرات تاثیر به سزایی داشته باشد و می توان با استفاده صحیح و به جا از این تجهیزات  شرایط خوبی را برای کارکنان در محیط کار ایجاد کرد.

مهم ترین تجهیزات حفاظت شخصی که باعث تضمین سلامت کارکنان و کارگران در محیط کار می شود شامل موارد زیر است:

تجهیزات حفاظت شخصی برای محافظت از سر

تجهیزات حفاظت شخصی برای محافظت از دست ها

تجهیزات حفاظت شخصی برای محافظت از تنفس

تجهیزات حفاظت شخصی برای محافظت از پاها

تجهیزات حفاظت شخصی برای محافظت از چشم

تجهیزات حفاظت شخصی برای محافظت از شنوایی

همچنین با پوشیدن یک لباس کار مناسب می توان از سلامت شیمیایی و خطراتی که از طریق پوست بدن زندگی و یا سلامت افراد را تهدید می کنند در امان ماند.